مشغولِ خودم

"معنی چیزی نیست که بتوانیم مستقیما آن را جستجو کرده و به‌ دست آوریم. عجیب اینکه هر چه مستقیم‌تر آن را جستجو کنیم، به احتمال بیشتری آن را از دست می‌دهیم... معنی مانند لذت باید به طور غیرمستقیم جستجو شود. یافتن خشنودی و معنی در زندگی، پیامد مشغولیت است که احساس تعهد نسبت به دلسوزی کردن، عشق ورزیدن، کار کردن و سازندگی را شامل می‌شود. معنی از اشتغال فرد به آنچه ارزشمند است به وجود می‌آید و این احساس تعهد هدفی را تأمین می‌کند که زنذگی را باارزش می‌سازد. من برداشت ونترس را از این مفهوم دوست دارم که می‌گوید معنی در زندگی، فرآیندی جاری است که در طول عمر خود با آن دست به گریبان هستیم :«چیزی که یک روز معنی می‌دهد شاید روز بعد بی‌معنی باشد و چیزی که برای یک نفر در طول زندگی معنی‌دار بوده شاید وقتی که او در بستر مرگ قرار دارد، بی‌معنی باشد.»


از کتاب نظریه و‌کاربست مشاوره و روان درمانی تالیف جرالد کوری.


+ کاملا موافق نیستم باهاش...یعنی دارم بهش فکر می‌کنم. 

نظرات  (۲)

من که یجورایی تونستم باهاش ارتباط برقرار کنم و بفهممش. این جمله فکر کنم مفهوم کل پاراگراف بوده :

«چیزی که یک روز معنی می‌دهد شاید روز بعد بی‌معنی باشد و چیزی که برای یک نفر در طول زندگی معنی‌دار بوده شاید وقتی که او در بستر مرگ قرار دارد، بی‌معنی باشد.»

کاش برداشت خودت و فکرهات رو هم مینوشتی.


پاسخ:
شاید بنویسم... فعلا به مرحله‌ی نوشتن نرسیده ولی خب ب طور کلی بخوام بگم یه نظرم معنی‌ای که اینجا گفته شده اون چیزی نیست ک من برای زندگیم بخوام... تعهد به دلسوزی و کار... چیزی که مدام جاری و در حال تغییر باشه.‌.. نه! معنی از نظر من شبیه هویته. چیزی که نمیزاره چند پاره بشی و خودتو گم کنی. چیزی که به زندگی ارزش میده. شاید دچار تحول بشه ولی کمتر دچار تغییر میشه.
2 خط آخرش چه کوبنده بود. واقعن همینه.
پاسخ:
شایدم یکم ترسناک...هوم؟

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">