مشغولِ خودم

همه کس کورکورانه پیش خود تصور میکند که وجودش فقط عبارت از وجدان خودآگاه است و او وجدانا خود را فردی فروتن و بی‌اهمیت میداند که وظایفش را به طرز معقول اجرا و زندگیش را تامین میکند و بنابراین هیچ کس به این نکته توجه نمیکند ک این توده‌ی متشکل و منظمی که نامش کشور یا ملت است با قدرتی اداره میشود که ظاهرا غیرشخصی و نامحسوس ولی وحشت انگیز است و هیچکس و هیچ چیز قادر به جلوگیری از آن نیست. غالبا چنین تصور میشود که این قوه ی مهیب مخلوق ترس از ملت هم جواری است که اهریمن پلیدی بر آن تسلط یافته است و حال آن که حقیقت ساده این است که چون هیچکس نمیتواند درک کند که به چه صورت و تا چه اندازه خود او گرفتار نیروی اهریمنی و ناخودآگاه است، حالت روحی خود را به همسایه منعکس میکند و بدین ترتیب است که وظیفه ی مقدس تهیه ی قوی ترین توپ ها و مهلک ترین گازها ایجاد میشود. بدتر از همه این است که همه نیز کاملا حق دارند. همانطور که هرکس گرفتار ترسی است که دفع آن عملی و امکان پذیر نیست همسایه هایش هم درست دچار همان ترس هستند. در بنگاه هایی که از دیوانگان نگاهداری میکنند، همه به خوبی میدانند که وقتی ترس به دیوانه دست میدهد، به مراتب خطرناک تر از موقعی میشود که تحت تاثیر خشم یا نفرت باشد.

از کتاب روانشناسی و دین اثر یونگ

پی‌نوشت: کلا یونگ جالبه! 
پی‌تونوشت: نمیدونم چرا ولی شخصی نوشتن تو جایی که هیچکس منِ واقعی رو نمیشناسه یجورایی آرامش بخشه. خب راستش آدمیم که میتونه سال‌ها یه چیزو تو خودش نگه داره ولی یه لحظه دهنشو باز نکنه تا از شرش خلاص شه. دیشب خوابشو دیدم. میشه گفت اولین خواب بعد از مدت ها. اولین خواب بعد از رفتنم. بهم خبر داده بودن که داره میاد تا یه شب پیش هم باشیم اما قرار بود من چیزی نگم. خوشحال شده بودم. رفتم دوش گرفتم تا مرتب باشم و مدام فکر میکردم چی بپوشم. با مامانم هماهنگ کردم که شب نیستم. بعد زنگ زد به موبایلم و گفت که داره میاد. خوشحال بود. نگفتم که میدونستم فقط گله کردم که چرا زودتر نگفتی و وانمود کردم که نیاز دارم حاضر شم. همین. خوابم همین بود. هنوز نمیفهمم چرا انقدر خوشحال بودم. چرا انقدر آسون گیر! چرا انقدر دلتنگ... .

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">