مشغولِ خودم

یکی از انواع مکانیسم‌های دفاعی، که زیرمجموعه‌ی توجیه (rationalization) محسوب می‌شود، motivated reasoning نام دارد. استدلال انگیزه‌دار یک تفکر سوگیرانه برای رسیدن به نتیجه‌گیری‌هایی است که فرد آن‌ها را به سایر نتیجه‌گیری‌ها ترجیح می‌دهد و به فرد کمک می‌کند عقاید ریشه‌دار خود را بیش از پیش تایید کند. به عبارت دیگر، استدلال انگیزه‌دار نوعی پردازش اطلاعات است، به شیوه‌ای که به فرد اجازه می‌دهد به همان نتیجه‌ای برسد که می‌خواهد برسد.

استدلال انگیزه‌دار را فروید مطرح کرد زیرا متوجه شده بود که مردم فرایندهای فکری خود را تنظیم می‌کنند تا از احساسات منفی، مثل اضطراب و عذاب وجدان، اجتناب کنند.

...

یک مطالعه جدید به بررسی روش‌های تاثیر احساسات و انگیزه‌های ناخودآگاه بر نحوه‌ی قضاوت مردم درباره کاندیداهای ریاست جمهوری پرداخت. در این مطالعه معلوم شد مردم حرف‌های ضد و نقیض کاندیدای مورد علاقه‌ی خود را کشف نمی‌کنند، اما تناقض‌ها در حرف‌های کاندیدای منفور را زود متوجه می‌شوند... در همین مطالعه از مغز آزمودنی‌ها تصویربرداری شد و مشخص گشت که به هنگام استدلال انگیزه‌دار، در مقایسه با استدلال بدون انگیزه، مناطق متفاوتی از مغز فعال می‌شوند (که در پاسخ‌های هیجانی نقش دارند).


پی‌نوشت: ایمان بیاور تا بفهمی طور

پی‌ترنوشت: علاوه بر سیخ شدن موهای اقصی نقاط بدنم، با فکر کردن به این مکانیسم دفاعی دلم میخواد های های گریه کنم. خیلی وحشتناکه! 

پی‌ترترنوشت: از منابع ارشدمم براتون پست میزارم :)) 

+ آسیب شناسی روانی گنجی

نظرات  (۳)

خوندنش مثل یه صحنه  فیلم ترسناک تو شوک و ترسم برد(: یه لحظه یه مرور ناخوداگاه تو ذهنم انجام شد و انگار از صفر تا حالای زندگی این مکانیزم لعنتی همرام بوده 
پاسخ:
دقیقا! 
مکانیزم های دفاع روانی جالب ترین موضوع مطالعاتی بوده که اخیرا بهش برخوردم. دارم یه کتاب با همین اسم از احمد مسعودی میخونم. اونقدر جذابه که آدم دلش میخواد دائما ازش حرف بزنه. هرچند هشدارهایی هم راجع بهش دادند.
دکتر هولاکویی میگفت این مکانیزم ها شبیه ستون هایی هستند که سقف رو نگه میدارند. هرکسی تحمل آگاهی ازشون رو نداره و باید با احتیاط ازشون دونست و حرف زد و گرنه ستون و سقف با هم میریزند. و دیگه اینکه این ستون ها شاید مفید باشند اما عموما سالم و به جا نیستند مثل ستونی که وسط آشپزخونه کاشته شده.
پاسخ:
چه جالب. آره درسته این مکانیسما اضطراب رو کاهش میدن و آگاهی ازشون میتونه باعث اضطراب زیادی بشه. 

فرافکنی بحثش جداست اما مثال کاندیدای ریاست جمهوری باعث شد بیاد توی ذهنم.
 اون‌چیزی که توی دیگران می‌پسندی و تحسین می‌کنی، یا آزارت می‌ده و به نقد می‌کشیش، دقیقن خصلت‌ها و ویژگی‌هایی هستن که در وجود خودت هم ریشه دارن اما نمی‌خوای که ببینی‌شون، در نتیجه مصداق بیرونی‌اش رو در محیط و آدم‌ها کشف می‌کنی و اون‌قدر باهاش مواجه می‌شی و کائنات سر راهت قرار می‌ده نمونه‌هاش رو تا درسِ لازم رو یاد بگیری و در خودت بپذیریش/تصحیحش کنی. 
و این وحشتناکه، اوهوم. 
پاسخ:
آره اینم یکی از مکانیسمای دفاعی فرویده. کلا مبحث خیلی جالب و ترسناکیه!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">